Sivas - Yeni Stadyum

  • Konuyu açan Taner Okutan
  • Açılış Tarihi

Taner Okutan

Guest
T
#1
Süper Lig'de iki sezondur şampiyonluk mücadelesi veren Sivasspor için yeni yapılması planlanan stat ve spor kompleksinin projeleri ortaya çıktı. Teknik Direktör Bülent Uygun'un bizzat ilgilenmesiyle 3 proje hazırlandı. Hazırlanan projeler halkın beğenisine sunulacak. 35 bin kişilik olarak planlanan yeni stadın adı 'Sivas Arena' olarak geçiyor.

Sivasspor'un maçlarını oynadığı mevcit 4 Eylül Stadı'nın yetersiz olması nedeni ile bu bölgenin TOKİ'yi verilerek yerine yeni bir stat ve spor kompleksi yapılması yolundaki karşılıklı mutabakatın sağlanmasından sonra kentte merakla beklenen yeni proje ortaya çıktı. Teknik Direktör Bülent Uygun'un bizzat ilgilendiği çalışma kapsamında Mimar Bahadır Kul ve Ofiss Mimarca'nın tasarım gurubu tarafından 3 yeni stat projesi hazırlandı. 35 bin kişilik olacak ve etrafında kaplı spor salonları, yüzme havuzları ve otoparkların da bulunacağı stat UEFA'nın tüm kriterlerine uygun olarak planlandı. Yeni stat projeleri, Uygun'un "www.bulentuygun.com.tr" adresinden kamuoyuna sunularak, tercih yapılması istenecek.

Yeni stat projesi hakkında açıklama yapan Teknik Direktör Bülent Uygun, "Yaklaşık 6 yıldır Sivasspor camiası içinde aktif olarak görev yapmaktayım. Futbol takımın bir neferi olarak geldiğim Sivasspor'da ki son üç yılımı futbol takımının teknik direktörlüğünü yaparak geçirdim. Bu süre zarfında, Sivas'ta futbol adına yapılması gerekenlerin sadece sahada olmaması gerekliliğini, sosyal yaşamdan eğitime, tesisleşmeden, kültürel yapıdan şehrin ekonomik anlamda kazanımlarına, sanayileşmesinden büyümesine, amatör spordan, istihdamına, üniversite gençliğinin şehre ve spora adaptasyonuna , sivil toplum örgütlerinin sağlıklı yapılanmalarına kadar, çözüm bekleyen bir çok konuda öncülük etmeye çalıştım. Bu inanç ve gücü bizlere hedef gösteren, çalışmalarımızda her zaman yapıcı eleştirileriyle önderlik eden, saygıdeğer başkanım sayın Mecnun Otyakmaz'ın bu başarı ve çalışmalarımızda her zaman ayrı yeri ve değeri olacaktır. Bizim Türk sporuna kattığımız her faydalı adımda, sayın başkanımızdan aldığımız bu hedef ve özgüven yol gösterici olmuştur. Bana bu anlamda destek veren tüm dostlarıma minnettarım. Şüphesiz bu tür çalışmaların tek kişi ile başarıya ulaşabilmesi mümkün değildir. Bunun için elbirliği ve gönül birliği gerekir. Bende bu konuda tüm Sivas'lı dostlarımdan ve mülki erkandan sınırsız destek ve alaka gördüm. Gelişen ve değişen futbol sanatı artık tesisleşmeyi, çok küçük yaşlardan itibaren futbol bilincinin ve kültürünün yerleşmesi gerekliliğini zorunlu kılıyor. Bizimde bu zorunluluktan kaçma şansımız ve lüksümüz olmadığını yakinen biliyorum. Aklım ve mantığım bunu emrediyor.Geleceğe futbol adına bir şeyler bırakabilmemizin erdemi de aslında bu inançta yatıyor. Geçmişte yaşadığımız her başarı muhakkak unutulacaktır. Ancak geleceğe taşıyacağımız her eserin, ismimizin bir tebessümle birlikte zikredilmesi, okunacak bir dua bizleri ölümsüz kılacaktır." dedi.

Mevcut stadın günümüz şartlarında yetersiz kaldığını ifade eden Uygun, "Bundan yıllar önce yapılan ve artık şehrin orta yerinde kalarak kullanılabilirliğini yitiren stadyumumuzun yerine her Sivaslı'ya fazlasıyla layık olan bir stadyum ve spor kompleksini yapabilmek, yaptırabilmek arzusunu yıllardır içimde taşırım. Bununla birlikte futbolcuların sağlık sorunlarının çözümünde, emeklilik ve askerlik sorunlarının çözüme ulaşması, ilmin gerektirdiği şekilde hakem ve futbolcu eğitimi üzerine de çalışmalarım aralıksız devam etmektedir.

Zaman zaman gündeme getirdiğim bu konuları sadece kulübüm için değil, Türk spor camiası adına istemekteyim. Yeni 35 bin kişilik stadyum, tam olimpik yüzme havuzu, kapalı spor salonu, Sivasspor Koleji ve spor kompleksimizin projesini kendi çabalarım neticesinde ortaya koyma şansı buldum. Artık söz sırası değerli büyüklerimizdedir. Bu çalışmalarımız sırasında, ülkemizde son yıllarda büyük atılımlar yaparak her alanda mutlak bir başarıyı hedef gösteren, ülkemizin gelişmişlik kazanımında altın bir dönem açtığına inandığım başta Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendi olmak üzere, Sayın Valimiz Veysel Dalmaz, TOKİ Başkanı Sayın Erdoğan Bayraktar'ın yoğun ilgi ve alakası her Sivaslı tarafından saygıyla takdir edilmeli ve izlenmelidir.

Bununla birlikte bu projelerin tasarım aşamasında desteklerini ve yardımlarını esirgemeyen, yaptıkları her çalışmanın başarısıyla isimlerinden söz ettiren Mimar Bahadır Kul beyefendi ve Ofiss Mimarca'nın tasarım gurubu çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimi de ayrıca belirtmeliyim. İlimizin yetiştirdiği büyük değerlerden birisi olan ve elim bir kaza sonucu fani dünyadan ayrılan büyük dost, değerli ağabeyim sayın Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatta iken en çok istediği büyük ülke için birlik ve beraberliğin önce yaşadığımız şehirden başlaması dileğini hayata geçirmek arzusunu taşıdım hep.Bu anlamda da aynı fikir ve düşünceyi taşıdığından hiçbir zaman şüphe etmediğim, bize açık ve sonsuz desteğini her zaman ve her yerde yüksek sesle ifade eden değerli Belediye Başkanım Doğan Ürgüp'ün bizlerle birlikte bu mücadelenin bir parçası gibi çalışmasını takdir etmemek elde değil. Şehri, yükselen bir trendle marka haline getirmenin mücadelesini yapmaya devam edeceğim." diye konuştu.

PROJENİN ÖZELLİKLERİ

Sivasspor için planlanan ve Sivas-Erzincan çevrayolu üzerinde, kulüp tesislerin karşısındaki 226 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak yeni komplekste 1000 araçlık otopark, 50 bin metre kare yeşil alan içerisinde 35 bin kişilik şehir stadı , 5 bin kişilik kapalı spor salonu, 1500 kişilik tam olimpik yüzme havuzu bin kişilik kapalı spor salonu, idari bina, 30 derslikli Sivasspor koleji ve gölet bulunacak. Yeni stadyumda 500 kişilik VİP tribünü, 200 kişilik basın tribünü, engelli tribünü, 80 metre kare boyutlarında skorbord, basın çalışma odaları, ail durum ışık sistemi, kapalıdevre televizyon sistemi, naklen yayın ve televizyon stüdyoları, UEFA çalışma ofisleri, 250 araçlık otobüs parkı gibi detaylar bulunuyor.

Proje Çizimleri
[table]
[tr]
[td]
[/td]

[td]
[/td]

[td]
[/td]

[td]
[/td]

[td]
[/td]

[td]
[/td]

[td]
[/td]
[/tr]
[/table]​
 

Emre Yersiz

Altın Aslan
Katılım
30 Nis 2009
Mesaj
5,193
Alınan Beğeni
2
#2
Ynt: Sivas - Yeni Stadyum

Sivasa artık yeni ve lüx bir stadyum şart projedeki resimlerin hangisi olursa olsun yapılsın artık.
 

gemres

Gümüş Aslan
Katılım
1 Eki 2009
Mesaj
608
Alınan Beğeni
0
#3
Ynt: Sivas - Yeni Stadyum

bu sene düşmezsek yapılsın :st
 

Hakan Yangın

Altın Aslan
Onursal Uye
Katılım
29 May 2009
Mesaj
18,159
Alınan Beğeni
64
#4
Ynt: Sivas - Yeni Stadyum

özellikle şu illerde olması sart stadların sivas konya es es antalya izmir ankara bursa antep :mexico :mexico :mexico :mexico :mexico
 

maxwell10

Guest
M
#5
Ynt: Sivas - Yeni Stadyum

Sivas Valiliği'nin, Sivas Belediyesi'nin, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nın ve Sivas Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nün dikkatine!

Yaklaşık iki yıldır bir çok platformda bir çok kez Başbakan, Bakanlar, Vali, Milletvekilleri tarafından defalarca Sivassporumuza yeni bir stadyum yapılacağı dile getirildi, çok kereler sözler verildi. Bizzat Sayın Başbakan'ın ağzından Sivas'a modern bir stadyum yapılacağı ve bunun kapasitesinin 30-35 bin civarında olacağı ifade edildi ve bu haliyle yerel ve ulusal medyada bu habere yer verildi.

Ancak, geçtiğimiz günlerde Sivas Gençlik Spor İl Müdürü Salim Kılıç tarafından TOKİ'nin Sivas'a yapacağı stadyumun 20-25 bin kapasitede olacağı ifade edildi. Üzülerek görüyoruz ki Sivas'ın bürokratları Sivas'ın menfaatlerini değil TOKİ'nin menfaatlerini düşünüyor, veya TOKİ'nin kendi menfaatini düşündüğü kadar Sivaslı idareciler Sivas'ın menfaatlerini düşünüp savunamıyor.

80 bin nüfuslu Rize'ye 20 bin kapasiteli stadyum yapılmışken, Bursa'dan Diyarbakır'a, Antalya'dan Eskişehir'e, Mersin'den Malatya'ya bir çok vilayete 30 bin ila 40 bin arasında değişen kapasitelerde stadyumlar yapılması planlanırken, Sivasımızın bir kez daha ikinci sınıf muamelesi görmesi bizleri şiddetle rahatsız etmektedir. Elimizdeki mevcut stadyumun kapasitesinin zaten 17-18 binlerde olduğu gerçeğini göz önüne alırsak, 20-25 bin kapasiteli bir stadyum yapılarak stadyumun şehir dışına taşınmasının hiç bir anlamı kalmamakta ve Sivas'ımıza ve Sivassporumuza hiç bir katkı sağlamamaktadır.

UEFA'nın bundan sonra uluslararası bir çok turnuva ve müsabakada en az 30 bin kapasite aradığı gerçeğini göz önüne aldığımız vakit, önümüzdeki 50 yıl için yapılacak olan bu yatırımın Sivas'ın sportif geleceğine bir hizmet değil darbe olacağı açıktır.

Biz sivasspor.com olarak haykırıyoruz ve diyoruz ki, yapılacak olan stadyum onlarca farklı ağızdan, defalarca tekrarlandığı üzere en az 30 bin kapasiteli olmalıdır. Eğer bu 30 bin kapasitenin üzerinde olmayacaksa biz bu çalışmayı Sivas'a ihanet olarak göreceğiz ve verilen sözlerden dönüldüğü için kendimizi aldatılmış hissedeceğiz! Ve daha önemlisi bize yalan söyleyenleri asla unutmayacağız, affetmeyeceğiz!

Son sözümüz şudur: Ya Sivassporumuza ve Sivas'ımıza en az 30 bin kapasiteli bir stadyum yapılmalıdır, ya da sırf Başbakan'ı verdiği sözde yalancı çıkarmamak için yapılacak uyduruk bir stadyumla Sivassporlular aldatılmamalıdır!

Konunun takipcisi olacağımızın bilinmesi dileklerimizle www.SivasSpor.Com ailesi.

SivasSpor.Com Özel Haberi
 

gemres

Gümüş Aslan
Katılım
1 Eki 2009
Mesaj
608
Alınan Beğeni
0
#6
Ynt: Sivas - Yeni Stadyum

[quote author=maxwell10 link=topic=294.msg174859#msg174859 date=1262729627]
Sivas Valiliği'nin, Sivas Belediyesi'nin, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nın ve Sivas Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nün dikkatine!

Yaklaşık iki yıldır bir çok platformda bir çok kez Başbakan, Bakanlar, Vali, Milletvekilleri tarafından defalarca Sivassporumuza yeni bir stadyum yapılacağı dile getirildi, çok kereler sözler verildi. Bizzat Sayın Başbakan'ın ağzından Sivas'a modern bir stadyum yapılacağı ve bunun kapasitesinin 30-35 bin civarında olacağı ifade edildi ve bu haliyle yerel ve ulusal medyada bu habere yer verildi.

Ancak, geçtiğimiz günlerde Sivas Gençlik Spor İl Müdürü Salim Kılıç tarafından TOKİ'nin Sivas'a yapacağı stadyumun 20-25 bin kapasitede olacağı ifade edildi. Üzülerek görüyoruz ki Sivas'ın bürokratları Sivas'ın menfaatlerini değil TOKİ'nin menfaatlerini düşünüyor, veya TOKİ'nin kendi menfaatini düşündüğü kadar Sivaslı idareciler Sivas'ın menfaatlerini düşünüp savunamıyor.

80 bin nüfuslu Rize'ye 20 bin kapasiteli stadyum yapılmışken, Bursa'dan Diyarbakır'a, Antalya'dan Eskişehir'e, Mersin'den Malatya'ya bir çok vilayete 30 bin ila 40 bin arasında değişen kapasitelerde stadyumlar yapılması planlanırken, Sivasımızın bir kez daha ikinci sınıf muamelesi görmesi bizleri şiddetle rahatsız etmektedir. Elimizdeki mevcut stadyumun kapasitesinin zaten 17-18 binlerde olduğu gerçeğini göz önüne alırsak, 20-25 bin kapasiteli bir stadyum yapılarak stadyumun şehir dışına taşınmasının hiç bir anlamı kalmamakta ve Sivas'ımıza ve Sivassporumuza hiç bir katkı sağlamamaktadır.

UEFA'nın bundan sonra uluslararası bir çok turnuva ve müsabakada en az 30 bin kapasite aradığı gerçeğini göz önüne aldığımız vakit, önümüzdeki 50 yıl için yapılacak olan bu yatırımın Sivas'ın sportif geleceğine bir hizmet değil darbe olacağı açıktır.

Biz sivasspor.com olarak haykırıyoruz ve diyoruz ki, yapılacak olan stadyum onlarca farklı ağızdan, defalarca tekrarlandığı üzere en az 30 bin kapasiteli olmalıdır. Eğer bu 30 bin kapasitenin üzerinde olmayacaksa biz bu çalışmayı Sivas'a ihanet olarak göreceğiz ve verilen sözlerden dönüldüğü için kendimizi aldatılmış hissedeceğiz! Ve daha önemlisi bize yalan söyleyenleri asla unutmayacağız, affetmeyeceğiz!

Son sözümüz şudur: Ya Sivassporumuza ve Sivas'ımıza en az 30 bin kapasiteli bir stadyum yapılmalıdır, ya da sırf Başbakan'ı verdiği sözde yalancı çıkarmamak için yapılacak uyduruk bir stadyumla Sivassporlular aldatılmamalıdır!

Konunun takipcisi olacağımızın bilinmesi dileklerimizle www.SivasSpor.Com ailesi.

SivasSpor.Com Özel Haberi

[/quote]
mantıklı açıklamalar 30000 kapasitenin altında yapılacaksa ölü yatırım olur
 

uA-Avrupa64

Guest
U
#7
Ynt: Sivas - Yeni Stadyum

sivasin taraftari yok neyine stad anliyamadim... Bursa, Ankara, Eskisehir bunlara lazim asil
 
Katılım
2 Şub 2010
Mesaj
5
Alınan Beğeni
0
#8
Ynt: Sivas - Yeni Stadyum

bursa,ankara,izmir,eskişehir dışında stad yapılırsa boş kalır,kayseride herşey ortada stad yapıldı adamlar taraftarını maça cekmek için 1 tl bilet fiyatı belirlediler,bu mu yani ?
kimse kusura bakmasın ama sivasa şimdiki stad bile fazla,ne doğru düzgün taraftar grubu var ne de futbuldan anlayan bi şehir,yapılırsa cok gereksiz olur...
 
Katılım
22 Eki 2009
Mesaj
1,503
Alınan Beğeni
3
#10
Ynt: Sivas - Yeni Stadyum

sene başında stadda modernizasyon çalışmaları oldu yeni stad yapıcaklarını hiç sanmıyorum
 

@till@

Altın Aslan
Katılım
25 Ara 2009
Mesaj
7,649
Alınan Beğeni
18
#11
Ynt: Sivas - Yeni Stadyum

Bu projeler harika aslında yeni olan herşey güzel gecen sene Sivas sporun başarıları şampiyonlar ligi elemelerine kalmasıyla gündeme geldi hani espirileride oldu Barcelona Sivasa geliyormuş gibilerinden bu sene ise izledikleri yanlış transfer politikaları işi bilmeyen zihniyetlerle çalışmaları sonucunda Sivas kümede kalma mücadelesi veriyor böyle oluncada zaten projelerin hayata gecirilmesi cok zor olan bir ülkede yaşadıgımızdan kanımca bu projelerde raflarda tozlanıp örümcek agı saracak
 

İsmail ŞEN

Altın Aslan
Onursal Uye
Katılım
30 Eyl 2009
Mesaj
21,185
Alınan Beğeni
26
Website
sporismo.blogspot.com
#12
TOKİ’den Sivas'a yeşil stat

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)'nin Sivas'a inşa edeceği 'ekolojik stat' için ihale aşamasına gelindi. 33 bin seyirci kapasiteli stat, kuru ve soğuk iklime göre tasarlandı. Enerjisinin büyük bölümünü kendisi üretecek...

13 Şubat 2012 Pazartesi 12:00


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)'nin Sivas'a inşa edeceği 'ekolojik stat' için ihale aşamasına gelindi. 33 bin seyirci kapasiteli stat, kuru ve soğuk iklime göre tasarlandı. Enerjisinin büyük bölümünü kendisi üretecek tesiste, sulamada kullanılmak üzere yağmur suyunu depolayacak sistem de tasarlandı.
TOKİ, stadı kış aylarını yoğun kar yağışı altında sert kuzey rüzgarları ile geçiren
Sivas
’ın kuru ve soğuk iklimine göre tasarlardı. Enerji tasarrufu sağlayacak statta aynı zamanda aktif enerji üretim sistemleri de bulunacak. Stadın kuzey cephesi çift duvarlı inşa edilecek. İç cephede hava ile ısı yalıtımı sağlayacak bir alan oluşacak. Kuzeydeki alan, güney cepheye doğru yaptığı sarmal hareket ile doğal hava akışlarına izin verecek. Sistem, kuzey rüzgarlarına kalkan oluştururken, güneyden gelen sıcak hava akımlarının stadyum içine alınmasını sağlayacak. Böylelikle bina ısıtma ve havalandırması için harcanan enerji miktarı önemli ölçüde azaltacak. Statta güney cephede oluşturulan ve rüzgar akımlarına izin veren yarık 'S' biçiminde oluşturularak yüzey alanı arttırıldı. Bu sayede rüzgardan daha fazla yararlanılması amaçlandı.

GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANILACAK
Stadın enerji ihtayacı güneşten karşılanacak. Güneş panelleri, güneş ışınlarını dik alacak şekilde güney cephede konumlandırıldı. Yaz aylarında 10 saatlik gün ısınımı ve metrekare başına 150 watt (vat) enerji üreten standart bir güneş paneli ile günde 798 bin vatlık enerji üretilecek. Bir evin günde 5 bin vat enerji tükettiği kabul edildiğinde, stadyumda üretilen enerji 160 evin harcadığı enerjiye karşılık gelecek. Stat kendi enerjisini ürüterek enerji maliyetlerini minimuma indirecek. Stat akıllı HVAC iklimlendirmesi ile de donatılabilecek. HVAC sistemi, güneş panallerinden elde edilen enerji ile sıfır enerji politikası dahilinde işletilebilecek.
Yaz aylarında ise kuzey cephedeki rezerv kapaklar açılıp duvarlar arası hava transferine izin verilebilecek. Kuzey cephenin doğrudan güneş ısınımına maruz kalmaması bu cepheyi diğerlerinden soğuk tutacak. Böylelikle duvarlar arasında alçak basınç noktası oluşturulacak. Bu durum duvarlar sürekli ve stabil bir hava akışına neden olarak yazın bina soğutma eylemleri için harcanan enerjiyi en aza indirecek.
Stadın çatısında oluşturulan kanal, yağmur ve kar suyunun toplanmasını sağlayacak. Toplanan su oluşturulacak rezerv alanda biriktirilerek çevre sulamasında ve rezervuarlarda kullanılabilecek. Bu sayede su tüketim miktarını önemli ölçüde azalacak.