Sakaryaspor Stadyum İnşaat Projesi

Samet Çağman

Altın Aslan
Administrator
Katılım
18 Şub 2010
Mesaj
74,354
Alınan Beğeni
96
#1

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Büyükşehir Belediyesi’nin arsa devrini tamamladığı, TOKİ tarafından inşa edilecek yeni stadyumun ihalesinin gerçekleştirildiğini açıkladı. Üstün, “Sakarya’da son derece güzel çalışmalar hayata geçiriliyor. Daha önce Sayın Başbakanımızın Sakarya’da müjdesini verdiği yeni Sakarya Stadyumunun ihalesi de gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyemiz 60 dönümün üzerinde bir arsa tahsisi gerçekleştirdi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na arsa devrinin ardından başlayan çalışmalar sonucunda 30 Nisan’da stadın ihalesi de yapıldı. TOKİ tarafından yapılan incelemeler sonucunda ihaleyi almaya hak kazanan firma belli oldu. Yeni stadyum için verilen teklif, KDV hariç tam 106.054.053 TL’dir. Bu hizmet AK Parti’nin ne kadar büyük işler yaptığının en büyük göstergesidir.” diye konuştu.

Başbakan’a teşekkür

Yeni stadyum inşaatının başlamasının ardından en fazla 800 gün içinde bitirileceğini de belirten Üstün, “Biz hep söylüyoruz. Biz şehrimizi, ülkemizi çok seviyoruz. Bu memlekete yeni bir hizmet kazandırmak için canla başla çalışıyoruz. Memleketi sevmek daha fazla hizmet etmeyi gerektirir. İşte bunun için daha fazla çalışacağız. Bu yeni eserler sayesinde Sakarya, artık daha gelişmiş, modern bir kent olacak. AK Parti iktidarında şehrimize yeni bir stadyum yapılıyor ve bunun maliyeti arsa bedelini hariç tutarsak KDV hariç, 106 milyon TL. Bu bizim farkımız, bu AK kadroların farkıdır. Yeni stadyumda inşallah güzel başarılar elde edeceğiz. Ayrıca her zaman Sakarya’nın yanında olan Sayın Başbakanımıza ve hükümetimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu dev yatırımın Sakarya’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
Katılım
31 Eki 2009
Mesaj
9,175
Alınan Beğeni
22
#5
bence biz tam zamanında yaptık stadı..
şimdi herkes güzel güzel modern stadını yapsın sonra biz tekrar yaparız ! :D bu sefer 80.000 kişilik falan :D
 
Katılım
9 Eki 2015
Mesaj
2,364
Alınan Beğeni
0
#13


Sakarya Arena Stadyumu


Sakarya'da inşa edilecek olan 25,000 seyirci kapasiteli stadyum Alper Aksoy Architects tarafından tasarlanmış.

Genel Özellikler

Sakarya stadyumu arsasi şehrin doğusundan geçen sakarya-karasu yolu üzerindedir.şehir merkezine yaklaşik 3 km mesafededir. Yakin geçmişte yaşanan depremden sonra büyük kismi hasar gören kent merkezi, yeniden güçlü bir şekilde yapilanmaktadir.yapi tasarimiyla bu yeniden yapilanmanin sembolü olmayi amaçlamaktadir. Sakarya stadyumu toplam 136 bin metrekare imar alani olan arsa üzerine inşa edilecektir. 21 bin seyirci koltuğu, 661 VIPseyirci koltuğu, 7105 uefa club koltuğunun yer aldiği statta 262 koltuk kapasiteli loca bölümü bulunmaktadir.16 asansörün bulunduğu statta 160'i kapali olmak üzere 1445 otopark ve 15 araçlik otobüs parki yer almaktadir.

Çok amaçli olarak hayata geçirilen stadyumda,restoran, büfe gibi sosyal alanlarin yani sira çoklu bilet satiş gişeleri mevcuttur.İki tribün kismi arasinda loca , vip alanlari, stadyum yönetimi, restoran ve food-court gibi işlevleri içeren ara kat yerleştirilmiştir. Stadyumun kuzey.güney ve doğu tribün girişlerine mağazalar yerleştirilmiştir.

Stadyumun ana vip girişi bati yönündedir. Stadin altinda 160 araçlik bir VIP otoparki öngörülmüştür. Stadin çeperinde toplamda 1445 araçlik bir otopark tasarlanmiştir. Bu park yerleri, yollara uygun kavşaklarla bağlanmaktadir.ayrica stadyum çevresi yaya dolaşim alani olarak tasarlanmiş,farkli lokasyonlarda yeteri sayida bilet gişeleri yerleştirilmiştir.yaya dolaşim alaninin dişinda kalan alan ise 1400 ağaç ile peyzaj edilmiştir.
Süper lig ve UEFA standartlarindaki bu stadyum sadece maçlarda değil, ekonomik anlamda eğlence merkezi ve olasi doğal afetlerde ise barinak olarak kullanilabilecektir.

Teknik Özellikler


Sakarya Arena Stadyumu Alper Aksoy Mimarlik tarafindan tasarlanmiş olup, ekibin başinda Y. Mimar Alper Aksoy bulunmaktadir. Stadyumun tabani bir elips şeklindedir. Enine ekseni 236 metre, boyuna ekseni ise 272 metredir. Yayalarin dolaşim alanlariyla servis ve araç dolaşim alanlari birbirinden ayri çözülmüş ve stadin daha rahat çalişmasi sağlanmiştir.

Stadin araziye konumlanmasi kuzey-güney oryantasyonuna yakin bir açidadir. Toplam saha boşluğu kenar çekmeleri ile birlikte yaklaşik 11.000, oturum alani ise 36.000 metrekaredir. Stadyumda türkiye'de benzer inşaatlarda olduğu gibi dökme beton kullanilmiş oturma basamaklari ise prefabrik beton kullanilarak inşaa edilecektir.

İki kademe olarak yapilan tribünlerin alt kismi yaklaşik 20 derece eğimlidir. Bu sayede alt tribünlerin iyi bir seyir için sahayi tam olarak görebilmesi amaçlanmiştir.basamaklarin kot yüksekliği alt kademede 33 cm dir. Kot yüksekliği üst kademedeyse eğim 30 derece veya üstünde olduğundan dolayi 50 cm ve üzeridir.

Tribünlerin sahaya yakinliği UEFA kriterlerine uygundur. Sakarya stadyumu'nda tribünlerin oyun alanina en yakin noktasi 7 metredir. Bu sayede hem reklam panolarinin rahatça saha içine konmasi hem de gerekli hallerde itfaiye veya ambulansin rahatlikla saha içine girmesi amaçlanmiştir. Dolaşim alanlari stat duvarindan itibaren 15 m genişliğinde yapilmiştir. Stadin etrafindaki trafik alani da göz önüne alindiğinda toplam stadyum alani 38 bin metrekareye ulaşmiştir. Tribün katlari arasinda localarla birlikte toplam 500 kişiye hizmet sunabilecek restoranlar, foot-court büfeler inşa edilmiştir. Alt ve üst tribünlerin arkalarinda geniş dolaşim alanlari bulunmaktadir. Bu dolaşim alanlarinda ayni anda yaklaşik 25 bin kişiye hizmet verebilecek büfe ve tuvaletler yer almaktadir.

Sakaryaspor Yeni Stadı Sakarya Arena İnşaatından Resimler | Stadimiz.Com