Eskişehir - Yeni Stadyum

  • Konuyu açan Taner Okutan
  • Açılış Tarihi

Taner Okutan

Guest
T
#1
Kapasite 34 930
Ülke Türkiye
Şehir Eskişehir
Kulüpler Eskişehirspor
Kategori Tasarım uygulanıyor
Maliyet TRL 107 mln
İnşaat 04,2013 – 02,2015
Tasarım zamanı 2012
Müteahhit HSY YAPI & ARAS İNŞAAT


Eskişehir’de içerisinde onlarca spor alanlarının da yer alacağı 33 bin kişilik yeni stadyumun temeli düzenlenen törenle atıldı.

Sazova’daki temel atma törenine Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Milletvekili Ülker Can, Vali Güngör Azim Tuna, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcı vekili Turan Turunç, Eskişehir Kaçakçılık Organize Suçlar ve Basın Savcısı Celalettin Karanfil Eskişehirspor Kulüp Başkanı Mesut Hoşcan, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı. Temel atma töreni nedeniyle stadyumun yapılacağı bölge balonlar ve bayraklarla süslendi. Alana pankartlara ‘Sayın Bakanımız hoş geldiniz’ yazıları asıldı, Eskişehirsporlu gençler katılımcılara çeşitli gösteriler sundu. 166 dönümlük araziye yapılması planlanan modern stadyum 33 bin kişi kapasiteli olacak. Bölgede stadyumun yanı sıra çok amaçlı tesisin bünyesinde spor tesisi, spor salonları, yüzme havuzu, kapalı atletizm salonu da bulunacak. Mevcut inşaat yaklaşık 2 yılda bitirilecek ve Eskişehirspor iki sezon sonra maçlarını söz konusu bu stadyumda yapacak. Bölgede 130 metrekarelik kapalı spor alanı, onlarca spor tesisi ve sosyal aktivite alanı yer alacak. Gençlik ve Spor Bakını Suat Kılıç, Eskişehirspor’un yıllardır hayalini kurduğu modern ve kapsamlı stadyuma nihayet bir süre sonra kavuşacağını söyledi.
Eskişehirspor’un futbol kalitesine hizmet edecek olan yeni stadyum kentteki spor hayatını daha da geliştireceğini aktaran Bakan Kılıç, söz konusu stadyumun Başbakan Erdoğan’ın 2011 yılında verdiği sözün bir ürünü olduğunu kaydetti. Eskişehirspor’un iki sezon sonra maçlarını bu yeni stadyumda yapacağının altını da çizen Bakan Kılıç, “130 bin metrekarelik kapalı spor alanı değil, arena değil aynı zamanda kentin genç sporcularına, kentin sosyal hayatına önemli katkılar sunan, kentin en önemli sosyal aktivite alanlarından birisi olacak. Burada onlarca spor salonu, onlarca sosyal aktivite alan olacak. Bunlar gençlere sınırsızca hizmet verecek.” diye konuştu.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:
Katılım
11 Eki 2009
Mesaj
1,367
Alınan Beğeni
0
#2
Ynt: Eskişehir - Yeni Stadyum

Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonasına aday olması ve şampiyonada ev sahipliği yapacak iller arasında Eskişehir'in de bulunmasından dolayı kentte yapılması planlanan 33 bin kişilik yeni stat için Eskişehir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Eskişehirspor arasında protokol imzalandı.

Vali Mehmet Kılıçlar, protokol töreninde, yeni yapılacak stadın kent için en önemli haberlerden biri olduğunu belirterek, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın yapılacağı iller arasında Eskişehir'in de bulunmasının herkesin omuzlarına büyük bir sorumluluk yüklediğini kaydetti.

Eskişehir'e yapılması planlanan 33 bin kişilik yeni stat için Eskişehir Valiliği, Belediye ve Eskişehirspor arasında protokol imzalandı.


Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de Muttalip bölgesinde yapılması planlanan yeni stadın kente büyük bir hareketlilik getireceğini ifade etti.

Eskişehirspor Kulübü Başkanı Halil Ünal da 33 bin kişi kapasiteye sahip, yaklaşık 80 milyon Avro'ya mal olacak yeni stadın Eskişehirspor taraftarını heyecanlandırdığını anlatarak, projeye destek Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak'a, Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'e ve projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından protokol imzalandı.


internetspor
 

bab-ı ali

Altın Aslan
Katılım
23 Eki 2009
Mesaj
13,888
Alınan Beğeni
38
#5
Ynt: Eskişehir - Yeni Stadyum

Haydi bakalım güzel stadlar çıksın ortaya.... :rock
 
Katılım
23 Eki 2009
Mesaj
7
Alınan Beğeni
0
#6
Ynt: Eskişehir - Yeni Stadyum

bu ülkede bir şehire stad yapılacaksa orası eskişehir olmalıdır. Hiç kimse şehrinin takımını eskişehirliler kadar sevemez
 

uA-Avrupa64

Guest
U
#7
Ynt: Eskişehir - Yeni Stadyum

Eskisehire stad yakisir vallah...süper taraftarlari var

 
Katılım
30 Nis 2009
Mesaj
5,193
Alınan Beğeni
2
#8
Ynt: Eskişehir - Yeni Stadyum

Acil stadyuma ihtiyacı olan şehirler.

Bursa
Eskişehir
Ankara
Konya
Sivas
Antalya
 

KAFKAS42

Altın Aslan
Katılım
23 Eki 2009
Mesaj
5,086
Alınan Beğeni
43
Website
www.galatasaray.com
#9
Ynt: Eskişehir - Yeni Stadyum

[quote author=Emre Yersiz link=topic=2415.msg195768#msg195768 date=1264707340]
Acil stadyuma ihtiyacı olan şehirler.

Bursa
Eskişehir
Ankara
Konya
Sivas
Antalya
[/quote] Aynı fikirdeyim.. Kadir has benzeri stadlar bu illere yapıldığı takdirde ligimizinde kalitesi ve insanları ilgisi inanılmaz derece de artacaktır..
 
Katılım
13 Eki 2009
Mesaj
297
Alınan Beğeni
0
#11
Ynt: Eskişehir - Yeni Stadyum

Geçen bir haberde okudum hükümet 900 milyon usd para ayırmış ilk etapta alt yapı için. Bu sefer iyi hazırlanıyoruz hadi bakalım alacağız inşallah.
 

İsmail ŞEN

Altın Aslan
Onursal Uye
Katılım
30 Eyl 2009
Mesaj
21,185
Alınan Beğeni
26
Website
sporismo.blogspot.com
#12
Ynt: Eskişehir - Yeni Stadyum

[quote author=ahaüyeoldum link=topic=2415.msg196442#msg196442 date=1264786244]
Geçen bir haberde okudum hükümet 900 milyon usd para ayırmış ilk etapta alt yapı için. Bu sefer iyi hazırlanıyoruz hadi bakalım alacağız inşallah.
[/quote]

900 milyon dolar değil, 920 milyon Euroluk teminat mektubu. :ok


2016’ya 920 milyon euro

Türkiye’nin 2016 Avrupa Şampiyonası finalleri adaylığına hükümetten 920 milyon euroluk “stadyum finansman garanti” desteği geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar kurulu üyeleri tarafından imzalanan garanti mektubu UEFA’ya 15 Şubat’ta teslim edilecek dosyaya dahil edildi.
UEFA tarafından talep edilen ve adaylık sürecinde söz konusu ülkeye çok önemli bir avantaj sağlayan “garanti mektubu” çerçevesinde Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Eskişehir ve Antalya’da yapılması planlanan stadlar ile final maçına ev sahipliği yapması planlanan Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nun renovasyon maliyeti karşılanacak.
Başta Başbakan’ın garanti mektubu olmak üzere tüm siyasi destek mektuplarının tamamlanmasının çok önemli bir aşama olduğunu belirten Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, “Dünyanın en büyük üçüncü spor organizasyonu olan EURO 2016’nın ülkemizde yapılması için Başbakanımızın 1 milyar Euro’ya yakın bir miktarı içeren garanti mektubu hayati bir destek anlamına geliyor. Adaylığın başından beri destek ve ilgilerini esirgemeyen Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafız Özak başta olmak üzere tüm bakanlarımıza ve bakanlıkların değerli bürokratlarına teşekkür ederiz” dedi.Kaynak : Milliyet
 
Katılım
6 Eki 2009
Mesaj
132
Alınan Beğeni
0
#13
Ynt: Eskişehir - Yeni Stadyum

şuanki stadın üstü kapatılacakmı? sanırım kapasitesi 19 bin kişilikti bunun büyük bi bölümünün üstü açık. eskişhehirin havasınıda herkez bilir bu yüzden soruyorum. yoksa euro 2016 stadı için yapılacağı için üstünü kapatmayacaklarmı?
 
Katılım
14 Oca 2010
Mesaj
2,412
Alınan Beğeni
0
#14
Ynt: Eskişehir - Yeni Stadyum

eskişehir in taraftarına ve o güzel kalıtelı şehre yakışır... bence güzel stat dış tasarımını beğendim 33.000 kapasitede iyi kayseri den nesi eksik eskişehir in + ları daha fazla o stat her maç full olur emınım adım gibi
 

nolamaz

Platin Aslan
Katılım
27 Ağu 2009
Mesaj
1,103
Alınan Beğeni
1
#18
Ynt: Eskişehir - Yeni Stadyum

33 BİN KİŞİLİK STAT PROJESİ MUTALIP BÖLGESİNE YAPILACAK 33 BİN KİŞİLİK YENİ STATYUM İÇİN ANLAŞMA DÜN İMZALANDI TFFYETKİLİLERİ 2013 YILINA KADAR YETİTİŞTİRMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİ türkiyenin aday olduğu 2016 avrupa futbol şamoiyonası için eskişehire yapılacak olan 33bin kişilik yeni statyum ve ev sahibi şehir anlaşmazı imzalandı eskişehir valisi MEHMET KILIIÇLAR,BŞBB YILMAZ BÜYÜKERŞEN,ve eskişehirspor başkanı HALİL ÜNAL dün valilik makamında anlaşma metinini imzaladı 80 milyon euro ya mal olacak 33 bin kişilik yeni stat eskişehir spor taraftarlarını heycanlandırdığı duyuruldu (ALINTI ESKİŞEHİR SAKARYA GAZETESİNDEN)
 

@till@

Altın Aslan
Katılım
25 Ara 2009
Mesaj
7,649
Alınan Beğeni
18
#19
Ynt: Eskişehir - Yeni Stadyum

2016'ya aday olmasakta yapılması gereken bir stad umarım biran önce hayata geçirilir.
 

Samet Çağman

Altın Aslan
Administrator
Katılım
18 Şub 2010
Mesaj
74,354
Alınan Beğeni
96
#20
Ak Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, İl Başkanı Süleyman Reyhan, Odunpazarı ilçe başkanı Ercan Kelleci ve bazı partililer yeni yapılan stadyumun yapım aşamasını inceleyip detayları hakkında bilgi verdi. 33 bin seyirci kapasiteli stadyumun 2015 yılında tamamlanacağını kaydeden Koca, inşaatın yüzde 7’sinin tamamlandığını kaydetti. Koca, “33 bin seyirci kapasiteli dış alanla birlikte 3 bin araçlık otoparkı alanımız mevcut. Kısmet olursa 2015 yılının başında da bu proje tamamlanmış olacak. 6 noktadan kesintisiz bağlantı mevcut. Şehrin ana mahallelerine yakın bir noktada. Tramvay 1450 metre uzaklıktan geçiyor. Bağlantı sağlamayı planlıyoruz. Toplu taşım araçları ile ulaşımı kolay, önü açık bir alan”dedi.

Koca stadyumun detayları hakkında ise şunları söyledi: Toplu Konut İdaresi ile yapılan protokol gereğince Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından Eskişehir’e 33 bin seyirci kapasiteli stadyum ihalesi geçen yıl tamamlanmıştı. Bu ihale çerçevesinde yaklaşık 130 milyona mal olacak bir inşaat. Yaklaşık 5 kattan oluşan stadyumun temelleri atıldı. Zemin hafriyatı tamamlanmış durumda. 3 bin 248 adet kolon çakıldı. Demirlerin bağlanmasına devam ediliyor. Zeminden eksi 4 metre altında bodrum kat olacak”dedi.

Koca stadyumun katlarında olacak bölümleri ise şöyle sıraladı

Bodrum kat: Antrenman salonları, 1000 araçlık kapalı otopark, soyunma odaları, asansör olacak.

Giriş katında: 38 seyirci girişi ile toplam 58 turnike, takım otobüsleri için giriş alanı, futbolcu soyunma odaları, röportaj alanları, 2’nci katta 37 metre kare genişliğinde 27 loca, toplantı salonu, panoramik stüdyo, mutfak servis odaları, 800 metre karelik restaurant, mescit,

3’üncü kat: VİP salonları, protokol VİP salonu, basın çalışma odası, basın tribünleri, seyirci fuayeleri,

4’üncü kat: protokol tribünü, kamera platformları, galeri boşlukları,

5’inci kat: basın tribünü, basın çalışma holi, özel localar, kamera odaları, canlı yayın anlatım odaları, çatı katı olacak.

Kale arkası tek parça, diğer yerler katlı. Tribün ile saha arasındaki mesafe 7 metre 30 santimetre olacak. İsmi konusunda bir konuşma olmadı.

EsGazete