Akhisar Yeni Stadyum Projesi

Samet Çağman

Altın Aslan
Administrator
Katılım
18 Şub 2010
Mesaj
74,354
Alınan Beğeni
96
#1
Kapasite 13.000
Ülke Türkiye
Şehir Manisa-Akhisar
Kulüpler Akhisarspor
Kategori Tasarım bekleyen uygulamar
Maliyet —-
İnşaat 2013-2015
Dizayn
Tasarım zamanı 2012


Akhisar Belediyesi Tarafından Yaptırılacak Olan 13 bin kişilik stadyum ve 2 Bin kişilik Spor Salonu İhalesinde Sözleşmeşi yapıldı.

Akhisar Belediyesi Meclis Salonunda bir araya gelen AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Belediye Başkanı Salih Hızlı,Belediye Başkan Yardımcıları Latif Çakmak ve Ömer İşçi Akhisar Belediyespor Başkanı Hüseyin Eryüksel ile İhaleyi Kazanan Hayranoğulları İnşaat Taahhüt Tic. Ltd. Şti. adına İlhan Yeşilbaş sözleşmeyi imzaladı.

Sözleşme imza töreni öncesi konuşan Belediye Başkanı Salih Hızlı, stadında olarak 500 günde bitirilmesi gerektiğini ancak müteahhit firma ile görüştüklerini ve önümüzdeki sezon maçları yeni stadyumda yapabileceklerini kaydetti.

Süreç hakkında bilgi veren Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı Stad yapımında burayakadar tüm süreci birlikte yaşadık. Akhisar Belediyespor kapsamında yönetici, teknik heyet, taraftar ve hep birlikte bu yolda emin adımlarla yürüyoruz. Süreç içerisinde bir çok sıkıntı çektik, burada yine herkes fedakarlık yaptı. Ancak şükürler olsun ki bugün geldiğimiz nokta itibari ile Akhisar Belediyespor’umuz Süper Lig’de, yine bu saydığımız taraftarlarımız, yönetimimiz, futbolcularımız, teknik heyetimiz ve tüm Akhisar halkı bu yolda emin adımlarla yürüyoruz ve yürümeye de devam edeceğiz. Tabiki önmüzdeki süreci biraz özetlememiz gerekirse, biliyorsunuz Akhisar 3 tane şampiyonluk yaşadı, 3 Lig’den 2. Lig’e çıktığımızda mevcut stadyumumuzda değişiklik yaptık ve kriterlere uygun hale getirdik, daha sonra 1 yıl arayla Birinci Lig’e çıktığımızda yine bir değişiklik yapmak zorunda kaldık. Bunların hepsi Türkiye Futbol Federasyonunun bizlere verdiği kriterler çerçevesinde uygun hale getirdi. Bunların hepsi kamuoyunda sorun yaratılmadan belediyemiz tarafından yaptırıldı. Ancak Süper Lig’e yükseldiğimizde stadımız için TFF bizlere 19 maddeden oluşan kriter sundu. Tabiki bunların arasında biz yeni stad çalışmalarını da yapmaya başlamıştık. Eski stadımızın revizyonu konusunda da çalışmalarımız vardı ama, 19 kriter önümüzde geldiği zaman bu 19 kriter bize siz buraya yeni bir stad yapın.

19 kriteri alt alta koyduğunuzda bu mevcut stadyum alanımızın Süper Lig kriterleri ile hiçbir kriteri sağlamadı.

Kaldı ki biz diğer yeni stadyum proje çalışması yürütüyoruz, buraya yapacağımız çok ufak bir tadilat ile olsaydı bu gerçekleştirecektik ve Akhisar’da maçlarımızı oynayacaktık.

Bundan sonra geldiğimiz nokta itibari ile inşallah 13 Bin kişilik yeni stadyumumuz ve 2 Bin kişilik spor salonuna sahip olacağız. Bu eski alan da Akhisar Belediyesi’nin mülkiyetine devredilecektir. Bu eski stadyum alanı 2 buçuk emsal özel proje alanı olarak değiştirildi. Bu süreç içerisinde bir çok spekülasyon yapıldı, buna açıklık getirmemiz gerekiyor stadı TOKİ yapsaydı şu yapsaydı diye şeyler söylendi ama bunları diğer yöntemlerle de yapılsa bu tür takas yöntemleri ile yapılıyor.